Egykori válogatott labdarúgó: „A magyar közeg nagy része pesszimista, odaszól, kritizál, lenyomja a másikat”

2025. május 15. 11:22

Lázár Pál szerint a magyar futball legnagyobb gátja a pesszimista közeg, amely nem támogatja, hanem visszahúzza a fiatalokat.

2025. május 15. 11:22
null

Lázár Pál szerint a magyar futball egyik legnagyobb problémája a közeg, amely gyakran nem támogatja, hanem inkább visszahúzza a fiatalokat. A korábbi válogatott labdarúgó, aki a Fehérvárral és a Debrecennel is bajnoki címet nyert, a Csakfoci.hu-nak adott interjújában élesen fogalmazott: 

Tényleg úgy gondolom, hogy a magyar közeg nagy része pesszimista, odaszól, kritizál, inkább lenyomja a másikat, mintsem felemelné.”

Szerinte ez a hozzáállás már a gyerekeknél elkezdődik, és komoly mentális gátakat okoz: „A magyar gyerekek nagyrésze önbizalom terén nem erős, legtöbbjük egy bizonyos pont után nem bírja a rá nehezedő nyomást.” Lázár úgy látja, hogy sok utánpótlásedző és szülő „feszültséget közvetít, amit a gyerek visel el”, ez pedig hosszú távon romboló hatással van a fiatal sportolók lelkiállapotára.

Saját tapasztalatai is alátámasztják ezt: „Sokszor azt látom, hogy még mindig vannak edzők, akik kiabálnak 8 vagy 10 éves gyerekekkel, olyan csúnyán beszélnek, ahogy nem lenne szabad. Érthetetlen, hogy mindezt csak azért, mert esetleg hibázik egyet a gyerek – én az ilyen edzőt nem engedném gyerekek közelébe, mert egyszerűen rombolhat. Persze, a hibákat ki kell javítani, az edzőnek pedagógus módjára le kéne ülnie megbeszélnie a történteket a játékosokkal.”

A megoldást abban látja, hogy már kis korban el kellene kezdeni az egyéni képzéseket – technikai, fizikai és mentális szinten is. Szerinte ez nemcsak a teljesítményen, de a gyerekek önbizalmán és stressztűrésén is sokat javítana.

„A csapatedzéseken kívül rengeteg egyénre szabott fejlesztést kellene kapni a gyerekeknek, technikai, erőnléti, valamint mentál téren is pluszban heti szinten kellene segíteni a munkájukat, nem csak csapatszinten, hanem egyéni és kiscsoportos foglalkozásokon. Már U9-U10- től. Így amikor már a felnőttcsapat közelébe kerülnének, technikailag, erőnlétileg is jóval előrébb tartanának, valamint már erősebbek lennének fejben is, lenne nagyobb önbizalmuk, a stresszt is jobban tudnák kezelni. Sokkal hamarabb betenném őket az NB I-ben is.”

Gyanítom, hogy Lamine Yamalt a csapatok többsége itthon még mindig az U19 és az NB III között dobálnák, egy-két klub van ma, akik be merik vállalni, hogy mélyvízbe dobják a fiatalokat, bíznak bennük.”

Lázár ma egy kilenc szakemberből álló utánpótlás-fejlesztő központot vezet, ahol fiatal sportolókat mentorál.

Vallja: „Ha belül nem vagyunk rendben, akkor minden másra is mutogatunk, és minden mást is okolunk, hogy az a hibás, ez a hibás, miközben csak magunkba kellene nézni, és mi magunknak kell elindulni a változás útján.” Tapasztalata szerint sok fiatal – ahogy egykor ő maga is – nem a futballal, hanem saját belső feszültségeivel küzd, és ezek kezelésére sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a magyar sportban.

A teljes interjú ide kattintva olvasható el. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
moliere-0
2025. május 17. 09:27
Ó, a magyar rendszerben Lamine Yamal nem érte volna meg a 15 évet, kicsinálták volna a "kis cigó idegbeteget". Egyébként például a spanyol világban nem csak a gyerekekkel viselkednek emberként... Egy döntetlen meccs után, ami az utolsó percben elhibázott Athletic tizenegyes miatt nem lett győzelem, az interjút adó Muniain a hibázó társával kapcsolatban valami olyasmit mondott, hogy most kicsit foglalkozni kell "a lelkével", hogy ebből minél előbb kijöjjön, mert borzasztó ilyenkor egy játékosnak átélni, hogy magára kell vennie ekkora terhet. "Majd beszélgetek vele én is egy kicsit, hogy ne keseredjen el." Így, a nyilvánosság előtt. Pedig el lehet hinni, hogy nem "buzik" ám ezek mind. És mégiscsak ők vannak a csúcson, nem a balkáni macsók, a balta fejükkel és fűrész lelkükkel...
moliere-0
2025. május 17. 09:20
(Bocs, még az alábbihoz) És mindeközben döbbenetesen silány emberi tartalmakat kapnánk akkor, ha megvizsgálnánk, hogy azok milyenek, milyen munkateljesítményt nyújtanak, milyen minőséget képesek felmutatni, akik mindezt a gyerekekkel teszik... A lógás magasiskolája, a korszerűség teljes lenézése, lefitymálása, nem ritkán a munkaidő és az alkoholos befolyásoltság könnyed összefésülése... Nem mondom, hogy takarítás kéne, mert nem állunk jól emberanyaggal, de valahol a minőség rendszer szintű elvárása azért jogos lenne és nagyon előremutató.
moliere-0
2025. május 17. 09:17
Azt hiszem, Lázár beletalált a közepébe és ott is befúródott a dolgok lényegi mélyébe! Ez nem pusztán a fociban van így, hanem például az oktatásban, főként a szakképzésben, ahol tobzódnak az ötven-hatvanas férfiak (ped. szakképzettség nélkül, csak a jó nyugdíj közeli reményében - persze 80%-ban leszólva mindent, ami kormány...), és akárhány gyerek merül fel, hogy ügyes volt, akár csak egy rövid időszakban is, vagy tehetséges, azonnal jön a kontra, hogy "jó de..." "amúgy egy kretén..." "jó, akkor ajnározzunk minden anyuka pici fiát, mert egyszer életében..." Egy letűnt kor elavult és sok-sok gyerekre működő mélyvízbedobós, katonás lelki terror hívei, olyan időszakból, amikor nem volt gond, ha a 70%-ból csak triciklispostás, asztalleszedő vagy kazánfűtő lett, mert a fennmaradó versenygyőztesek hozták a .... mit is? A hatvanas évek óta a nagy SEMMIT, legalábbis fociban, és a régiek (hatvanas, ötvenes évek) pedig biztos nem a kommunizmus termékei, talán még hallottak emberi szót.
Kétes
2025. május 15. 11:41
Igaza van Lázárnak. Nézzük a paksi modellt. Összeszedik a kivénhedt focistákat és nem adnak teret a fiataloknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!